Candy Bars in Middle School

In middle school, I would go to the grocery store, find candy bars on sale for 4/$1 or 5/$1 and buy a bunch of them, and then I'd haul around a backpack full of candy bars all through school, selling them for 50 cents. Pretty decent margins. I really just wanted money to be able to buy my own lunch, and this funded that need. This was my first foray into entrepreneurial business ventures. My Dad coached me on how to do it, and how to not eat the candy bars so as to lose my profits. Hard lesson for a chubby 13 year old to learn :)